Laupäev, 30. september 2017

KOV valimised I

Sissejuhatuseks. Ma ei ole kunagi riigikogu ega kohalikest ega õpilaskogu valimistest hääle andjana ja kandidaadina osa võtnud. See ei tähenda osavõtmatust; see on valik. Olen suhteliselt aktiivne poliitikajälgija; valimiste eel teen meelsasti ennustusi jne. Tõsi, viimased aastad pole poliitdebatte jälginud, kui ka olen juhuslikult teleka ette sattunud, siis enamasti mingi loll väide sulgeb teleka - on mul seda vaja kuulata.
Seekordki, nagu tavaliselt, tutvusin kohalike valimiste propagandaga:

Esimesena tuli Sotsiaaldemokraatide propagandaleheke pealkirjaga "Värske energia". Olid nad ju meil mõnda aega tagasi päris pikalt valla juhtimise eesotsas; nüüd siis ikka "värske" ja lehekülgi läbib jutt rahast, mis jätab mulje rahanäljas rahahoolikutest.
"Värske energia" juhtkiri heidab ette praegusele Türi vallavolikogule miinimumprogrammis tiksumist. Aga minu mäletamist mööda ei suutnud Sotsid täita miinimumigi. Seal on ka laused: Sotsiaaldemokraadid ei taotle iga hinna eest kõigile meeldimist. [!!!?] /.../ Siin elav inimene peab tundma, et kui ta soovib, saab ta Türi vallas teha mis iganes, selle jaoks ei ole vaja minna pealinna või Paidesse. [pealinna või Paidesse!!!??] /.../ Väärtustame puhast keskkonda. [!!!?] OÜ Estonia on sotside juhitud ettevõte. Kui nad peavad puhtaks keskkonnaks ainult päikesepaneele lauda katusel ja biogaasi tootmist, siis on asi küll väga piiratud tasemel. Oma kogemusest võin öelda, et nad pole suutnud korrektselt ühelgi aastal mind teavitada taimekaitse-töödest, milline kohustus neil mesilaste tõttu on. Igal kevadel ja suvel pean seda kohustust neile meelde tuletama. Kõigest loetud päevad tagasi tegid nad kõrvalpõllul jällegi ette teatamata mürgitamistööd. Kui sai neile helistatud, siis agranoom ei teadnud preparaadi nime. Kas pole kummaline!? Ilmselt seetõttu, et suvel oli hukkunud mesilaste teema üleval, mis veidi seadusi õpetas, siis lõpetasid nad mürgitamise ja lubasid 48 tunni pärast uuesti tulla, teatasid, et teevad ka kõrvaloleva nisupõllu üle. Aga see preparaat, mida ta peale kontrollimist nimetas, ei ole lubatud nisu töötlemiseks ja ka taimedel polnud lubatud rohelisuse osa, tegu on küpse viljaga. Kui sai agronoomile olukorda selgitatud, tuginedes ka taimetoodangu inspektsioonile, siis vastas ta küsimusele, et kas on endiselt plaanis nisu pritsida: "Ma mõtlen veel."
Ja kes teab, kui palju nad seda preparaati valesti kasutada jõudsid või mis nad mujal edasi teevad. Selline keskonnasõbralikus siis seni. Ja otsige lolli, kes usub, et senine praktika vallas võimule saades muutuks.

Selle järgi valla lehes nähtud teise erakonna lööklause "Teised lubavad, MEIE TEEME!" kõlab kuidagi õõnsalt.
Ja EKRE jutt läheb Sotsidega üks-ühele kokku. Huvitav. Täienduseks lubavad nad aumehelikkust. Aumehelikkust oleks tõesti vaja.

Ja viimati tuli IRL-i "Valimisleht".
Nemad lubavad ausust ja väärikust. Ja oh imet, kui kohtan IRL-i kandidaatide nimekirjas ühe pildi kõrval teksti: Valla elukorralduses pean oluliseks kõigi elualade tasakaalustatust. Suurendada seni vaeslapse osas olnud vallamajanduse (teed-tänavad, /.../) rahastamist ja parandada tegevuste korraldamist ning vastutuse konkretiseerimist. Vallajuhid on elanike teenistuses ja tegutsevad nende huvides. Tulemuse tagab kõigi huvitatud osapoolte ühistöö, järjekindlus ja katteta lubadustest hoidumine. See on hea kui inimene õpib oma vigadest, positiivselt mõeldes loodan, et seda teksti ei kirjutanud vallavanem tema eest. Hea on teda, et inimene(ametnik) on võimeline muutuma paremaks, tuleb ikka aidata. Tore, kui avalik kiri muudab ametniku elanikke teenindavaks.

Ah-jaa! "Suur-Järvamaa" läks täitsa meelest. Muidugi nad lubavad, et suurena läheb kõik paremaks, aga kuidas, vaatavad pärast.

Ja Valimised 2017-st selgub, et ka Reformierakonnal on väike nimekiri.

Selline seekordne kokkuvõte sai.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar