esmaspäev, 29. juuni 2015

TAGASITEE / PÖÖRIAJA TIIR

Hommikul sõitis mitu korda postiauto minust mööda ja keeras järgmiselt kõrvalteelt alla, iga kord pidin lahtise kruusa peale teeperve keerama, üks ja seesama auto. Varsti tulnud maakonna piir päästis postiljonist.

Vigala-kandi lääne-lõunaosa polegi mul varem uudistada olnud aega, seekord siis...

Kolhooside aegsed suurehitised lagunevad või seisavad veel katuste all.

Vaade Ojapere külale.











Pilvedele vaatamata on see talu päikseline.


Kolhoosiaegsed lagunevad laudad ja

kolhoosiküla Avaste mäe (eestlased nimetavad iga maanukki mäeks) langul oma silikaattellistest eramu(tega ja kahekorruseliste kortermajadega). Väiksed eramud on kui väljatõstetud korterid - ikkagi oma maja.

Rippsild Velise jõel.



Tee Vanamõisa; Vanamõisa bussipeatusel on nimeks "Kesk-Vigala" ja rahvas nimetabki seda kohta nii, pealegi... bussipeatus teenindab mitut küla.

Öölilled
ja kaks vaadet teeäärsete põõsaste taha:
üks,

kaks.

Talu Vanamõisa külas.

Vanamõisa külla, keset Vigala valda ehitati vallamaja, koolimaja ja kultuurimaja:
Kultuurimaja.

Taamal vallamaja.


Vigala kirik Kivi-Vigalas.

Vigala kiriku torn-mälestussammas on ehitatud 1931-33. arhitekt Alar Kotli projekti järgi. Kotlil oli torni kõrgesse nišši kavandatud Kolgata-grupp, aga see jäi ära.


Altar varem ehk vahepeal.

Altari ja kantsli on 1680. aasta paiku valmistanud Christian Ackermann ja 2005. aastal uue värviga katnud kirikuõpetaja. Viimane samm oli skandaal, hagist siiski loobuti. Kirikõpetaja mõte ja teostus interjööri värskendamisest ja elurõõmsamaks muutmisest oli ju hea, aga muinsuskaitse seisukohast mitte. Eelmine värvilahendus oli must ja kuldne - sünge ja metalne. Aga jah, rõõmu oleks saanud ruumi tuua ka kunstipärandit kahjustamata. Muie on kosutuseks.

Selles kirikus oli tore olla, asjad olid selged nagu allikavesi.

Mind häiris kirikuaia risti-installatsioon - ühtlaste vahedega maasse torgatud viltu vajunud ja värviga kaetud ristide plats, mis olla tehtud austusest surnute vastu. Et siis tähistme "hüljatuga" "hüljatuid" "hüljatutel".
-

Vändra-kandi suured talumajad on huvitavad vaadata.


Rada muinasaja Mädara linnuseni.

Muistsel Alempoisi väikemaakonnal oli kaks linnust Vahastu ja Mädara. Mädara linnus on väike neemiklinnus Mädara jõe ja oja kokkusaamise kohas.


1 kommentaar: