kolmapäev, 21. jaanuar 2015

KAUNIS KODUAED 3 - Maastik ja mis selle sees on


Aed on mõte - nii lihtne ongi aeda rajada.

See on Eesti maastik, aed on maastik; siin on kultuurtaimed ja looduslikud taimed. Piir on ja ei ole, ükskõik.

*

See on minu kodu (koduaed). Üks paljudest; vahest olen ülemeelikus tujus näidanud oma teekaaslasele mõnda teist enda kodu: "Siin on minu kodu!" Ta (teekaslane) on mind kahtlustavalt vaadanud ja jutt haihtub puudevõradesse ja sealt edasi taevasse; mõnikord on mul isegi käest kinni võetud ja teisele teeotsale suunatud, ühte teise enda koju, kuhu kohe ei tahtnudki minna.

Mu kodu on avaras ja tuulises kohas; aias on vana ja uus osa... tegelikult päris õige nii öelda pole, sest vana osa on muutumises uus... Vanasse õunaaeda plaanin pargilikku maastikku. Uued seitse (7) õunapuud istutasin aiamaa tiibadeks; seemikalusel tugevakasvulised puud paiknevad vabakujuliste rühmadena. Uute õunapuude võrad katsun kujundada hõrendatud rindeta võratüübiga: neli (4) põhioksa ja küljele suunatud latv ja mitmesordilisena. Uue aiaosa tuulekaitseks olen endisesse põlluotsa puid istutanud. Kui siia tulin, ei olnud ma suure lagedusega harjunud, pidetu tunne oli. Nüüd olen avarusega juba harjunud. Aeda jätan kaks lõputut ruumi: aia lõunaserv jääb avatuks ja paratamatult sissesõidutee, mille tuulekaares olemine tekitab siiski ebameeldiva tuulekoridori, aga kui eemal olev mahavõetud metsatukk suuremaks kasvab, siis kasvab sinna perspektiiviga vaade. Kompromissideta siin ei saa.
Ja kõike katsun lihtsalt teha - palju vaja. 

*

See on Eesti maastik.

Eesti taluõu.

Itaalia linnaaed.

*


Belgia mõisaaed. http://www.wirtznv.be/home/ 
See pilt on väga sarnane Saaremaa sumbküla tänavale: sammaldunud ja pisut laiali vajunud kiviaiad; viljapuuaiad, tapuaiad (tapuaedu kohtab nüüd väga harva) ja ploomivõsa aiaservas. Tuttav pilt. Praktiline külaelu loob harmoonilise keskkonna.
See aed asub Antwerp'i lähedal, on aednik Jacques Wirtz'i koduaed. Siin, vanas, vahepeal 30 aastat hooleta olnud mõisas hakkas ta toimetama 1969. aastal. Ta on jätnud alles vana viljapuuaia ja nagu ma aru sain, siis see ristikujuline pukspuuhekk on kujundatud vahepeal hooletuses olnud hekist. Jacqules Wirtz oskab maastikku kujundada justkui jumalate kätega, aed on nii loomulik. Võlu oli juba enne teda seal ja ta teab seda. Tark mees.
   
(Vanade viljapuuaedade võlu on see, et seal leidub ainulaadne sort, aia oma sort. Tema on maagia osa.)


See Prantsusmaa aed on miniatuurne kujutis maastikust: siin on maastikuvälud ja varjulised metsarajad - metsarada kujutavad varjulised käigud. See aed on maastikukarakteri mudel, mis näitab, et aed on maastik ja õue eluruum.

Metsatee avaga välule - Saaremaal (Eesti).

Metsatee Elva (Eesti) parkmetsas.

Prieure d'Orsan'i hotelli aed on ehitatud keskajast pärit kloostrihoonete juurde renessansi vaimus.


Tavaline aiatagune.

http://www.prieuredorsan.com/jardins/jardins-a.html

*

Ameerika Ühendriikides Harvardi Ülikoolis õppides said 1936. aastal kokku kolm meest: James C. Rose, Garrett Eckbo ja Dan Kiley; neist said 21. sajandi mõjukad maastikuarhitektid, modernistid. Mida nad siis tegid? Tegid seda... mida aednikud on ikka teinud.

Ameerika Ühendriikides said kokku ka Dan Kiley ja arhitekt Eero Saarinen. Koostöös valmis 1955ndal aastal Millerite kodu.
Sissesõidu-teed ääristab hobukastani-allee. Kasutatud on vähe liike. 

Elumaja on aiakujunduselement. Puud annavad varju majale.

Aia tagaservas on viljapuuaed.

Ruum ulatub jõeäärse metsani.

Ruumid.



Viljapuuaed.
http://tclf.org/sites/default/files/microsites/kiley-legacy/MillerGarden.html#!prettyPhoto


James C. Rose visati järgmisel aastal Harvardist välja; ta jättis oma kujundustöödesse valged laigud, ta ei tahnud ainujumala rolli võtta, ta teadis, et küll elu need tühimikud täidab. Aga Ülikoolile selline vaade ei sobinud.
Ilmselt oma vaadete põhjendamise tuhinas ehitas ta ka need tinglikud seinad oma kodule, et olgu teoorial näitlik osa.
http://tclf.org/pioneer/james-c-rose/biography-james-c-rose


Garrett Eckbo:
http://publishing.cdlib.org/ucpressebooks/view?docId=ft6g50073x;chunk.id=0;doc.view=print


*


Eesti maastiku isikupäraks on koduhoove külma põhjatuule eest kaitsev kõrge kuusehekk.


Veel üks Belgia aed ja Wirtz International'i töö. Ajalooga viljapuuaed. Piir aiaosade vahel pole range.




Veel üks Dan Kiley kavandatud eraaed.

Praktiline on ilus.






See on väikeaia kava 1959. aastal ilmunud "Individuaalehitaja käsiraamatust", Eesti Riiklik Kirjastus, Tallinn.


Eesti:




Ja veel üks Dan Kiley kujundatud aed. Pukspuud.




Vahest on hea kui jätadki aia nõnda. Aed on väljakujunenud nõlva peal; Prantsusmaal.

See on laialehise metsa sein Saaremaa heinamaal (Eesti).

Inglismaa.

Eesti.

http://www.wirtznv.be/home/

Aed on maa. Maastik on kodu osa.


8 kommentaari:

  1. Neid pilte vaadates tekib tunne, et kui oleks veel paar kraadi soojem, läheks juba õue ehitama :)

    VastaKustuta
  2. Inimesed oin erinevad ja sellest tulenevalt on erinevad ka nende loodud aiad. Minu meelest erinevused rikastavad elu. Sinu lähenemine aia- ja maastikukujundusele on mulle arusaadav ja meelepärane aga ilma suure hulga uute katsetatavate taimedeta hakkaks minu rahutul vaimul igav, ma ei jõua ilmselt kunagi kujundamiseni :D sel lihtsal põhjusel, et minu jaoks on oluline just taim kui organism ja see kuidas ma saan hakkama sellele sobivate tingimuste leidmise/ loomisega. Et kas õnnestub. Ilmselt on see ka vastus Sinu sügisesele küsimusele, et miks ma just sedasi aiandan. Eks mõjuriks ka see, et taimemaailma avastasin enam-vähem 10 aastat tagasi, järgmise 10 pärast võin olla juba teisel teel. Tore postitus oli, irriteeriv ja hariv :D

    VastaKustuta
  3. Mulle meeldib Su vaatenurk ja Sinu blogi. Mulle meeldib Su suhtumine Sind ümbritsevasse.
    Kui mu kujundatavale maja ümbrusele lisandus ühtäkki veel suur ports maad (ligi 2 ha), jooksis mu mõte ummikusse, enne kui taipasin, mida ma enda ümber näha tahan. Kui aus olla, tuli see taipamine alles kümmekond päeva tagasi. Aga selle ahhaa! efektini jõudmisel on olnud suur abi Sinu blogil. Nagu ka teiste aiahoolikute blogidel. Et saada aru, mis on minule meele järgi ja mis mitte.

    VastaKustuta
  4. Aed on tõesti mõte ja ka maastik. Hea, kui loodu sulandubki ümbritsevasse maastikusse ja on üks selle osi, kus taimede valikul on arvestatud eelkõige nende looduslike tingimustega, mis antud kohale iseloomulikud.

    VastaKustuta
  5. Iga aednik kasvab koos oma aiaga ilusamaks, tugevamaks ja targemaks. Lihtsalt natuke aega võtab.

    VastaKustuta
  6. Mulle meeldivad need muruga õunapuualused, olgu nad kodu- või kaugemal maal. Muide mis otstarve on lillepottidel tokkide otsas? Näen neid inglise aiaajakirjades ja Sinugi piltidel ning ei oska seletust välja mõelda.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Teinekord võib veel juuni algulgi öökülma olla, nõnda saab tokiga toetatud taimede peale katteloori visata ja katteloor ei lähe katki. Inglismaal toetakse nõnda porgandi ja kapsaste peale paigutatud putukavõrke. Mõned kasutavad toki otsa torgatud lillepotti püüdurina; potti topitakse veel peoga heina - putukad poevad potti peitu ja...

      Kustuta
  7. Selge! Mõni wildlife gardener ilmselt võib sinna ka lepatriinu kodu meisterdada. Ilma irooniata. Mõjub kokkuvõttes ornamentaalselt. Mulle meeldib!

    VastaKustuta